Vitaminat dhe Dieta e Duhur për një Shpinë të Shëndetshme

Si shumica e pacientëve janë të vetëdijshëm të ushqyerit e mirë dhe një dietë e ekuilibruar janë komponentë të rëndësishëm të shëndetit të përgjithshëm. Ajo që mund t’i befasoj njerëzit me probleme të shpinës është se dieta, stërvitjet dhe mbajtjen e një peshë të shëndetshme gjithashtu luajnë një rol të madh të veçantë për të mbështetur shëndetin e shpinës-duke përfshirë parandalimin e shumë problemeve.

Kockat, muskujt dhe strukturat e tjera në shpinë kanë nevojë për të ushqyerit e duhur në mënyrë që ato janë të fortë sa duhet për të mbështetur trupin dhe për të kryer funksionet e tyre të tjera. Si rregull i përgjithshëm është e rekomanduar për të përfshirë të ushqyesit e duhur të shpinës në një dietë të përditshme.

Zgjedhja e Ushqimeve të Duhura për të Ushqyerit Optimal

Ngrënia e një diete të ekuilibruar me shumë të duhur dhe shumëllojshmëri të pasura me vitamina dhe ushqyesve mund të zvogëlojë problemet e shpinës duke ushqyer kockat, muskujt, disqet dhe strukturave të tjera në shpinë. Derisa një dietë e shëndetshme kërkon shumë vitamina dhe ushqyes kjo listë e pjesshme thekson një numër zgjedhjesh të shëndetshme që mund të jetë direkt e dobishme për pacientët e dhimbje të shpinës.

Kalciumi ka marrë shumë vëmendje si më i shquar i mineraleve të eshtrave. Kjo është esenciale për shëndetin e kockave dhe ndihmon të mbajë nivelin e nevojshëm të masës kockore gjatë gjithë jetës dhe sidomos në pleqëri. Marrja e mjaftueshme e kalciumit është veçanërisht e rëndësishme për të ndihmuar në parandalimin e zhvillimit të osteoporozës një çrregullim që karakterizohet nga kockat e dobëta dhe të brishtë që mund të rezulton në fraktura të dhimbshme kurrizore në shpinë.

Megjithatë vetëm kalciumi nuk do të bëjë eshtrat e fortë siç dëshmohet nga shkalla e lartë e osteoporozës pavarësisht marrjës së lartë të kalciumit. Kalciumi duhet të jetë i balancuar me vitamina të tjera për eshtra të fortë.

Kalciumi është gjetur në shumë ushqime më gjerësisht në produktet e qumështit të tilla si kos, djathë dhe qumësht. Burime të tjera të zakonshme të kalciumit janë të perimet e errëta me gjethe jeshile të tilla si lakër jeshile shumë bishtajore disa lloje të peshkut të tilla si sardelet dhe salmoni dhe një shumëllojshmëri të ushqimeve të tjera të tilla si bajame, portokall etj.

Magnezi është një mineral kryesor në strukturën e matricës kockore dhe gjithashtu kërkohet për më shumë se 300 reaksioneve biokimike në trup. Nëse nivelet e magnezit në gjak bie, magnezi do të largohen nga kockat. Mangësi e Magnezit është e zakonshme dhe marrja mund të ndihmojë në ruajtjen e dendësisë kockore dhe parandalimin e problemeve të shpinës. Kjo lëndë ushqyese ndihmon edhe në muskujt e relaksuar dhe kontraktuese duke e bërë të nevojshme për të forcuar muskujt që mbështesin shpinën.

Magnezi gjendet në perimet me gjethe jeshile, peshk, fasule, fara, arra, drithërat, kos, avokado, banane dhe çokollatë e errët (70% kakao ose më e lartë).

Vitamina D3 ndihmon trupin për të absorbuar kalcium i cili është i rëndësishëm për zhvillimin e eshtrave të fortë dhe të shëndetshme. Pa vitamin D të mjaftueshme eshtrat mund të bëhet të hollë, të brishtë ose të deformuar. Mangësia e Vitaminës D është e zakonshme. Nivelet në trup mund të maten me një test të gjakut që mund të bëhet nga mjeku juaj shëndetësor.

Vitamina D është gjetur natyrisht në vetëm disa ushqime, përfshirë këtu peshqit yndyror (salmon), mëlçisë (ose vaj mëlçie) dhe të verdhët e vezës. Në SH.B.A., qumësht dhe disa drithëra, lëngje, dhe bukë janë fortifikuar me vitaminë D. Kjo mund të arrihet poashtu përmes marrjes së ushqyesve dhe kohës së kaluar në diell.

Vitamina K2 vepron si drejtor për minerale të kockave dhe shpërndarjen e duhur të kalciumit nga indet e buta dhe duke e depozituar atë në kocka. Është e rëndësishme për metabolizmin e shëndetshëm të kockave dhe është shpesh e mangët në dietë.

Kombinimi i vitaminës K2 dhe kalciumit punon për të ndihmuar kockat në shpinë dhe në të gjithë trupin të qëndrojnë të fortë dhe të shëndetshme. Vitaminë K1 është forma bimore e vitaminës K e cila është e konvertuar në vitaminën K2 nga bakteret e shëndetshme të tretjës.

Vitamina K2 gjendet në yndyrna të shëndetshme të mishit, djathrave, verdhët e vezës dhe produkte të tjera të qumështit dhe K1 gjendet në perimet me gjethe jeshile të tilla si spinaq, lakër jeshile, dhe brokoli.

Vitamina C është e domosdoshme për formimin e kolagjenit substanca që mban trupin së bashku që gjendet në kocka, muskujt, lëkurën dhe është një pjesë e rëndësishme e procesit që mundëson qelizave të formuara në indet. Ajo gjithashtu funksionon si një antioksidant. Marrja adekuate e vitaminës C është jetike për shërimin nga lëndimet e muskujve, ligamenteve dhe disqeve intervertebrale si dhe për mbajtjen e rruazave të forta.

Vitamina C mund të gjenden në fruta të tilla si luleshtrydhe, kivi dhe frutave agrume (portokall, gujava, grejpfrut), si dhe në shumë perime të tilla si domate, brokoli, spinaq, speca të kuq dhe të gjelbër dhe patate e ëmbël. Kjo është zakonisht në dispozicion në formë të suplementeve.

Proteinat janë komponente kritike të kockave edhe pse ato mund të anashkalohen lehtë me të gjithë fokusin në minerale. Proteina është një bllok i rëndësishëm ndërtimi për strukturën e trupit kështu që konsumi ditor është kritike për ruajtjen, shërimin dhe riparimin e kockave, kërcit dhe indeve të buta. Proteinat gjithashtu luajnë një rol të rëndësishëm në tretje dhe funksionet e sistemit imunitar.

• Proteinat e kolagjenit përbëjnë 30% të peshës së thatë të kockave. Formimi i kolagjenit kërkon një furnizim të rregullt me ​​aminoacidet së bashku me vitaminën C të mjaftueshëm për të përfshirë ato.

• Glukosamina është një amino acid e cila mund të gjenden në përqëndrime të larta në kërc dhe indeve lidhëse. Kondroitin është një substancë që ndodh natyrshëm në indet lidhëse dhe si një shtojcë dhe është marrë shpesh me glukosaminë.

Si një masë paralajmëruese disa studime kanë treguar se kur pacientët konsumojnë shumë proteina në lidhje me kalcium gjatë një periudhe të gjatë kohore, kalciumi mund të kullohet nga kockat si proteinë e tepërt që është djegur. Ndërsa të dy proteina dhe kalciumi janë të nevojshme për eshtra të shëndoshë më shumë hulumtime është e nevojshme për të përcaktuar raportin e rekomanduar të konsumit të proteinave dhe të kalciumit dhe si këto dy substanca të ndikojnë në njëra tjetrën.

Vitamina B12 është e nevojshme në formimin e qelizave të kockave të ndërtimit të trupit dhe është e domosdoshme për formimin e shëndetshëm të qelizave të kuqe të gjakut në palcën e eshtrave. Mangësia e Vitaminës B12 anemia është e lidhur me osteoporozën.

Vitamina B12 gjendet në proteinat shtazore të tilla si vezë, peshk, pulave ose të produkteve të mishit si dhe prodhimet e qumështit të tilla si qumështi, kosi dhe djathë. Pasi vitamina B12 nuk gjendet në bimë, vegjetarianët duhet të marrin parasysh plotësimin për të parandaluar aneminë.

Hekuri luan një rol në prodhimin e kolagjenit dhe në shndërrimin e vitaminës D në formën e saj aktive. Ajo është gjithashtu një komponent i hemoglobinës dhe mioglobinës dy proteina përgjegjëse për dërgimin e oksigjenit në të gjithë trupin duke përfshirë indet që mbështesin shpinën.

Një mangësi e rëndë e hekurit nuk është e zakonshme, por mund të rezultojë në anemi. Në përgjithësi hekuri nuk është një lëndë ushqyese e rëndësishme në përgjithësi lidhur me shëndetin e kockave, por ajo kontribuon në sistemet e tjera që ndihmojnë në zhvillimin e kockave.

Hekuri është gjetur në shumë produktet e mishit të tilla si mëlçi, peshk dhe gocë deti, mish të kuq, dhe mish të bardhë; perime me gjethe jeshile; dhe thjerrëzat, fasule, soje, vezë dhe drithërat.

Burime të Tjera të Vitaminave dhe Ushqyesve

Nëse dikush nuk është në gjendje për të përfshirë sasi të mjaftueshme të vitaminave dhe ushqyesve të caktuara në dietën me anë të ushqimit, suplemnte natyrale në barnatore zakonisht mund të merren për të evituar mungesën. Pacientët duhet të kenë kujdes që gjithmonë të konsultoheni me një profesionist mjekësor para se të ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme dietën e tyre ose duke marrë suplemente natyrale në barnatore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *