Kryeministri i Libanit jep dorëheqje: Kam frikë që do të më vrasin

Kryeministri i Libanit, Saad al-Hariri, ka dhënë dorëheqje, pasi siç tha gjatë një transmetimi përmes televizionit, frikësohej për jetën e tij, raportojnë mediat ndërkombëtare, transmeton Gazeta Metro.

Ai akuzoi Iranin që po mbjell ‘frikë dhe shkatërrim’ në shumë shtete, duke përfshirë Libanin. Babai i tij, Rafik al-Hariri, që ishte gjithashtu kryeministër, ishte vrarë më 2005. Për vrasjen e babait të tij janë akuzuar disa persona që shihen si përkrahës të Hezbollahut.

Familja e tij mban lidhje të forta me politikanë dhe biznesmenë të Arabisë Saudite, prej nga edhe e dha mesazhin për dorëheqjen e tij dhe arsyet për këtë veprim.

Hariri ka qenë Kryeministër që prej dhjetorit të vitit 2016, kurse më parë kishte mbajtur këtë pozitë edhe në periudhën 2009-2011.

“Po jetojmë në një situatë të ngjashme me atmosferën që mbizotëronte para se të vritej martiri Rafik al-Hariri”, tha Saad al-Hariri përmes televizionit nga Arabia Saudite, duke folur për babanë e tij.

“Kam nuhatur që ekzistojnë komplote të fshehta për t’i dhënë fund jetës time”, teksa gjithashtu kritikoi lëvizjen Hezbollah, organizatë shiite që përkrahet nga Irani e vepron shumë në Liban.