Këto ushqime janë shpëtim për zemrën

Këto ushqime janë shpëtim për zemrën
Arteroskleroza ose mbyllja e arterieve, është një nga sëmundjet më të zakonshme në kohët moderne.

Shkaku i arterieve të bllokuara mund të jetë një mpiksje gjaku ose një pllakë që formohet dhe grumbullohet si pasojë e nivelit të lartë të kolesterolit në gjak, duke shkaktuar presion të madh të gjakut, transmeton KosovaPress.

Ju mund të zvogëloni këtë problem shëndetësor përmes konsumit të ushqimeve të duhura: thjerrëza peshq, avokado, fasule, shafran i Indisë, brokoli shparg.